Agata Patel, Gru 1, 2019

Ile kosztuje wykończenie M2

Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, często zastanawiamy się, ile może nas kosztować wykończenie.

W poniższym artykule zajmujemy się wyliczeniem ceny wykończenia M2 o popularnej powierzchni 45m2 w stanie deweloperskim przy użyciu dobrej jakości materiałów w średniej półce cenowej. Zakładamy, że ekipa wykończeniowa to legalna firma płacąca podatki.

Deweloperski standard wykończenia może się różnić w poszczególnych inwestycjach zaawansowaniem wykończenia. W naszym wycenianym mieszkaniu zakładamy, że na ściany została położona gładź oraz biała farba. Osprzęt elektryczny oraz grzejniki również zostały już zamontowane, a inwestorzy nie mieli możliwości wprowadzenia zmian lokatorskich, co wiązało się z drobnymi przeróbkami elektryki oraz hydrauliki.

Wycenę podzielimy na pomieszczenia, a w pierwszej kolejności zajmiemy się kuchnią, która pochłonie znaczną część naszego budżetu, głównie ze względu na meble oraz sprzęty.
Kuchnia 5m2

 1. Zmiany w istniejących instalacjach.

  Ze względu na zmianę umiejscowienia zlewu i zmywarki w stosunku do planów dewelopera musimy przenieść punkt dopływu i odpływu wody na sąsiadującą ścianę. Poza zmianami w hydraulice pojawiają się zmiany w instalacji elektrycznej, przeniesienie dwóch gniazdek, wypuszczenie kabla do oświetlenia podszafkowego oraz dodanie sufitowego punktu oświetlenia.

  Koszt zmian: ok. 800zł z materiałem.

 2. Prace glazurnicze.
  Materiał
  • Płytki na podłogę 5m2 (ok. 90zł/m2)

  • Płytki na ścianę 3,5m2 (ok. 120zł/m2)